Celinowe Górki – część 1

17-03-2021

967

Kto wie, czy Celinowe Górki to nie najlepsze miejsce (albo jedno z najlepszych miejsc) do obserwowania gór w Jaworznie. Pomyślmy: na Grodzisku sporo zasłania pobliska Pietrusowa (no i te słupy), a z Sadowej widać w zasadzie tylko Tatry i to co na wschód – Beskidy prawie w całości są zasłonięte przez Podwale. Ok, pewnie obiektywnie lepsza jest Wielkanoc (widok na 4 strony świata), ale po pierwsze Beskid Śląsko-Morawski jest zasłonięty przez Grodzisko, a po drugie przed Łomnicą i Gerlachem stoją wielki słupy które psują widok na Tatry.

Natomiast zbocza Celinowych Górek łagodnie schodzą na południe głęboko do Doliny Wisły oraz Kotliny Oświęcimskiej. Poza wzniesieniami Libiąża do samych gór jest płasko, co sprawia imponujące wrażenie. Dodajmy do tego Zalew Dziećkowicki po drodze i otrzymujemy piękny landszafcik.

W sobotę wybrałem się rowerem do Jelenia na Celinowe na rekonesans. Temat Tatr z Celinowych Górek poruszał już Piotr oraz Natan. Między obserwatorem, a Tatrami stoi dumnie Libiąż, co dla jednych może być wadą, a dla innych zaletą. Tym razem Tatry nie puściły, Babia była w chmurach, ale ładnie było na azymucie Zalewu Dziećkowickiego. Zdjęcia miały być tylko warsztatowe, ale ostatecznie stwierdziłem, że może warto je opublikować.

A więc, for the record:

Skrzyczne nad Dziećkami:

Czeski Beskid Śląsko-Morawski z Lysą Horą na czele (dalej na zachód Smrk oraz Knehyne):

I w końcu ulubiony kadr, czyli widok na Jeleń ze Skrzycznem w tle:

Tytuł nieprzypadkowy, bo temat Celinowych Górek jeszcze długo nie będzie wyczerpany – do zobaczenia następnym razem!

Data i miejsce:
  • 13 marca 2021, popołudnie
  • Celinowe Górki – Jaworzno Jeleń
Najdalszy strzał:
  • Knehyne, 100.5 km

[leaflet-map fitbounds scrollwheel]

[leaflet-geojson src=https://dl.dropbox.com/s/xfnlopkqwai7pc0/20210313.geojson]

 

Ilość odsłon: 967

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to