Jaworznicki reaktor księżycowy

07-12-2020

875

Minęło trochę czasu od publikacji wschodu księżyca nad blokiem 910 MW, dlatego chyba czas wrócić do szczegółów tej niecodziennej obserwacji. Trochę się niepokoiłem, kiedy 3 minuty po planowanym wschodzie księżyca wciąż nie było go widać, ale kiedy się wreszcie przebił przez smog, to w głowie usłyszałem jednocześnie finał The Microphones – The Sun, cokolwiek Sunn O))) oraz Ściankę – Wichura (Głowa czerwonego byka). Majestatyczne.

Nad blokiem energetycznym uformowała się chmurka (translucidus albo jakiś dziwny przezroczysty lenticularis) która trochę popsuła widowisko i sprawiła, że niektórzy wręcz posądzali mnie o fotomontaż. Lepiej widać ją na pierwszym ujęciu:

Kiedy księżyc wzniósł się jakieś 5 stopni ponad horyzont, można było się spokojnie rozejrzeć po okolicy i porobić zdjęcia na niskiej czułości (btw. w czasie wykonywania zdjęć księżyca odczułem braki matrycy 4/3 – nie mam porównania, ale chyba stosunkowo duże szumy na wyższym ISO). Bardzo ciekawie przedstawiało się Osiedle Stałe z charakterystyczną wieżą kościoła i ukrytym McDonaldsem. Bardzo lubię to zdjęcie:

Na koniec popatrzmy ponownie na niby nowo oddany, a już historyczny, bo „ostatni blok węglowy w naszym kraju” na 50 sekundach naświetlania.

 

Data i miejsce strzałów:

  • 1 grudnia 2020, wschód księżyca
  • Wygonie-Kępa, Mysłowice Krasowy

 

[leaflet-map fitbounds scrollwheel max_zoom=”16″]

[leaflet-geojson tileurl=https://the-cycle-map.com/{x}/{y}/{z}.jpg src=https://dl.dropbox.com/s/tgxm5poc9jcuxr3/20201201.geojson]

 

Ilość odsłon: 875

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to