Tatryptyk byczyński, czyli wszystkie rodzaje świtów w Jaworznie

22-11-2020

1 116

Tę niedzielę planowałem spędzić na Skrzycznem i złapać wschód słońca za odległymi o 100km Tatrami. Tymczasem w piątek wieczorem sprawy zaczęły się „komplikować”:

Faktycznie zapowiadało się mocarnie – prognozowana temperatura punktu rosy w Tatrach miała mieć jakieś -30 stopni! Prognozy były tak korzystne, że zaczęły się rozważania: może lepiej odpuścić nietoperka ze Skrzycznego i zapolować na naprawdę grubego zwierza (np. Góry Świętokrzystkie z Babiej Góry albo coś z Wielkiej Raczy)?

Ostatecznie na decyzję wpłynęła jakaś drobna infekcja która złapała moje gardło, dlatego Natan ruszył na Kielecczyznę (z powodzeniem!), a ja po raz trzeci z rzędu zameldowałem się w Byczynie.

Pod byczyńskim kościołem byłem wraz z nastaniem świtu żeglarskiego. Muszę zapamiętać, że w listopadzie w Jaworznie to najlepsza pora na obserwację Tatr.

Biskupia (Knepowa Góra) jest miejscem bardzo znanym wśród miejscowych, ale żeby otworzyć ekspozycję na góry trzeba zejść ze ścieżki i przedrzeć się przez krzoki. Niestety tracimy przez to trochę na wysokości i trzeba szukać miejsca, gdzie Tatry wznoszą się ponad byczyńskie czyżnie.

Wraz z nastaniem świtu cywilnego uchwyciłem się uschłego drzewka. Po lewej stronie wzgórza chrzanowskiej części Garbu Tenczyńskiego.

Instagramowo:

Kilka minut przed wschódem słońca nakręciłem krótki obiektyw. Tak to wygląda na 42 mm: od lewej wzgórze Korzeniec na Cezarówce, Stara Żelatowa, Żelatowa, Bukowica i takie tam Tatry.

Nad Cezarówką wstaje słońce. W prawej stronie kadru wieża obserwacyjna ochrony przeciwpożarowej na wzgórzu Korzeniec.

W drodze powrotnej, kilka chwil po wschodzie słońca spojrzałem na mój ulubiony kadr z tej okolicy. Szyb Grzegorz oraz Królowa. Nieoczekiwanie zza przełęczy pokazują się Tatry Zachodnie – słowackie Rohacze.

To był dobry początek dobrego dnia.  

Data i miejsce:

  • 22 listopada 2020, przed wschodem słońca
  • Biskupia (tzw. Knepowa Góra), Jaworzno Byczyna

Najdalszy strzał:

  • Gerlach, 126 km

[leaflet-map fitbounds scrollwheel] [leaflet-geojson src=https://dl.dropbox.com/s/yb6vq1yfxdaaqme/20201122.geojson]

Ilość odsłon: 1116

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to