Kalinowe widoki

05-10-2020

1 336

Od jakiegoś czasu próbuję upolować Sudety z Jaworzna, choć wciąż nie jestem przekonany czy to wykonalne. Tym razem wyszło mi, że w ten weekend patrząc wieżowców na Kalinowej słońce będzie zachodzić dokładnie za Pradziadem, dlatego przyjmując wyjątkowo korzystną refrakcję taka obserwacja byłaby hipotetycznie możliwa (choć na styk).

Tego samego dnia na Grodzisku na Pradziada polował kolega, a ja rozłożyłem się na Osiedlu Stałym. Ostatecznie chmury nad Jesionikami pokrzyżowały nam plany, ale skoro już udało się wejść z aparatem na dach wieżowca, to warto się rozejrzeć po okolicy. Rzut oka na miejscówkę (wiało niemiłosiernie, większość wykonanych wtedy zdjęć będzie poruszona).

Najpierw odruchowo patrzymy w stronę Tatr. Widoczna Łomnica i Lodowy. Dalej na zachód w Tatrach halny.

Tak to wyglądało w ostatnich promieniach słońca:

Ale nie uprzedzajmy faktów. Jakby ktoś pytał, to z Osiedla Stałego widać też Gorce. Przynajmniej dopóki drzewa w Pogorzycach nie urosną bardziej (widać na powiększeniu):

Beskid Żywiecki i ZG Sobieski:

Przyznam szczerze, że Elektrowni Jaworzno II nigdy nie uważałem za szczególnie urodziwą. Podobnie nowy blok 910 MW.

Co innego Elektrownia Jaworzno III ! Jest tak blisko, że ledwo mieści mi się w kadrze na 75mm. Tego wieczora czeski Beskid Śląsko-Morawski cudownie się złocił.

Lysa Hora była tak świetnie widoczna, że musiałem się upewnić, czy to nie Skrzyczne. Ale nie, to Czechy +100km – dla tych kadrów warto tu było wchodzić.

Nad Knaufem Wielki i Mały Jawornik na Morawach.

Na zachodzie Katowice, a nieco bardziej na północ sosnowiecki Amazon oraz Góra Świętej Doroty w Będzinie. Będzie tam fotografowane.

Kadr w stronę północy przeniesie nas w rok 1984. Zdradliwa perspektywa, czyli dziurawa (a tak naprawdę remontowana) Długoszyńska i zagłębiowski industrial.

Zanim za mysłowickimi Brzęczkowicami zajdzie słońce, chmury przykryją horyzont i pozbawią nas złudzeń. Może następnym razem.

Data i miejsce strzałów:

  • 4 października 2020, zachód słońca
  • Jaworzno Osiedle Stałe, ul. Kalinowa

Najdalszy strzał:

  • Łomnica, 135 km
 

[leaflet-map fitbounds scrollwheel] [leaflet-geojson tileurl=https://the-cycle-map.com/{x}/{y}/{z}.jpg src=https://dl.dropbox.com/s/mlhk5a8lc18u04z/20201004.geojson]  

Ilość odsłon: 1336

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to