Pradziad spod Krakowa

23-09-2020

1 010

Wielka Góra na granicy Sanki w gminie Krzeszowice to jedno z najdalej na wschód wysuniętych miejsc (pomijając Karpaty) z których można dostrzec Sudety. Miejsce niezwykłe pod kilkoma względami: możliwości obserwacyjne (Karpaty od Beskidu Wyspowego, poprzez Gorce, Tatry aż po Beskid Morawski ORAZ Jesioniki), urokliwy klasztor w Alwerni oraz uwaga: z tego miejsca w okolicach równonocy jesiennej tarcza słońca zachodzi dokładnie za Pradziadem. Ostatecznie „w ten dzień” nie byłem dostępny, ale odwiedziłem to miejsce dwukrotnie: „dzień przed” oraz „dzień po”.

Niedziela, 20 września 2020 r.

Piątek, sobota oraz niedziela rano to czas wspaniałej widzialności, dlatego sporym zawodem było pogorszenie warunków po południu. Pozostało cieszyć oczy zachodem słońca na tle „Beskidu Chrzanowskiego”.  

Nie, ten komin na tarczy to niestety NIE JEST Pradziad.

„Wyjęty spod prawa ucieka, szukając sprawiedliwości. Jest łowcą nagród, jest RENEGATEM”

  Na jednym ze zdjęć w postprodukcji jakimś cudem pokazał się Krywań:

Nad głowami regularnie latają samoloty zbliżające się do lądowiska w Balicach:

 

Wtorek, 22 września 2020 r.

Zdążyłem na sam zachód. Jesioniki pokazały się dopiero kiedy więcej niż połowa tarczy słońca była pod horyzontem i były widoczne jeszcze kilka minut po zachodzie. Porównując ten widok z o wiele lepszym technicznie zdjęciem które niemal z tego samego miejsca kilka dni wcześniej wykonał Natan wydaje się, że Pradziad był nieco podniesiony, ale wyraźnie spłaszczony.

Słońce zachodziło dokładnie nad szczytem Vysoka Hole ale nie jestem pewien czy to Jesioniki potraktowane przez refrakcję czy jakieś zaburzenia. Chyba jednak Jesioniki.

 

 

Cóż, zdjęcia są nieostre i zaszumione. Mimo wszystko uważam to moją dotychczas najtrudniejszą obserwację, bo światło z Pradziada do Małopolski musiało pokonać drogę przez industrial ROW w czasie początku sezonu smogowego.  

 

Data i miejsce strzału:

  • 22 września 2020, zachód słońca
  • Wielka Góra, Sanka – Głuchówki

Najdalszy strzał:

  • Pradziad, 171 km
 

[leaflet-map fitbounds scrollwheel] [leaflet-geojson tileurl=https://the-cycle-map.com/{x}/{y}/{z}.jpg src=https://dl.dropbox.com/s/m4q4hbycobtc1ep/20200922.geojson]  

 

Ilość odsłon: 1010

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to