Na starych śmieciach

30-06-2020

887

Arboretum Park Gródek jest znany nie tylko w województwie, ale chyba już w całej południowej Polsce. Miejsce piękne, choć w sezonie mocno zatłoczone i zadeptane. Dlatego choć widywałem już Tatry z Gródka, za punkt obserwacyjny obrałem wielką łąkę kwietną która powstaje na byłym składowisku odpadów pomiędzy remizą leśną Bucze, a zbiornikiem Wydra. I choć na „jaworznickich Malediwach” (cóż za niefortunna nazwa) tłumy, tutaj bardzo rzadko można kogoś spotkać (póki co).

Okazja była wyjątkowa, bo dalekie obserwacje latem to spora rzadkość. Kolega już od południa donosił, że z Grodziska widać Tatry, dlatego on na zachód słońca wybrał się z aparatem w okolice Ogrodzieńca, a ja bliżej – na stare śmieci.

Ścieżka wiodąca na łąkę od strony bacówki jest całkowicie zarośnięta i obecnie chyba najłatwiej dostać się na miejsce od strony Ciężkowic. Widać, że roślinność świetnie magazynuje wodę – nieporośnięte tereny w okolicach Pieczysk są suche jak wiór, a na niekoszonej łące wody czasem po kostki.

Ze wzniesienia swietnie widać najwyższe punkty Jaworzna. Górę Przygoń:

oraz charakterystyczne Grodzisko:

Ciężkowice na wyciągnięcie ręki:

Co prawda symulacje komputerowe okazały się byt zbyt optymistyczne, ale nad Balinem mimo wszystko udało się złapać Tatry. Niestety – powietrze było mocno rozedrgane i widzialność na wieczór siadła. Tatry Bielskie i grupa Łomnicy mocno wyciągnięte w postprodukcji:

Jest i Gerlach:

Zawsze miło jest popatrzeć na Babią Górę:

Przez kilka minut można było dostrzec światełko na Górze Żar. Bywało się tam na rowerze:

Tatry nad Balinem zaczęły zanikać. Tego dnia nie było szansy na Tatry Zachodnie – od Krywania w stronę Policy chmury.

Słońce już zaszło, księżyc świeci, pora wracać. Acha, nie pamiętam czy już pisałem: zawsze miło jest popatrzeć ponownie na Babią Górę.

 

Data i miejsce strzału:

  • 30 czerwca 2020, zachód słońca
  • Arboretum Park Gródek – zrekultywowane składowisko odpadów komunalnych

Najdalszy strzał:

  • Gerlach, 132 km

[leaflet-map fitbounds scrollwheel]

[leaflet-geojson tileurl=https://the-cycle-map.com/{x}/{y}/{z}.jpg src=https://dl.dropbox.com/s/raa8e5ms38uwq97/20200630.geojson]

Ilość odsłon: 887

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to