Tatry z Wielkanocy po raz pierwszy

24-05-2020

820

Od lat powtarzałem, że Wielkanoc to najlepszy punkt widokowy w Jaworznie. Czy potwierdzi się to również w kontekście dalekich obserwacji? W odróżnieniu od pozostałych wzniesień w mieście oferuje widok na cztery strony świata, a według symulacji daje szanse  nie tylko na Tatry i Beskid Mały, Żywiecki, Śląski i Morawski, ale też na Gorce i Beskid Wyspowy.

Uparłem się, żeby właśnie stamtąd ustrzelić moje pierwsze Tatry z Jaworzna – po pierwsze ze względu na sentyment do Wielkanocy, a po drugie dlatego, że w internecie dotychczas nie znalazłem żadnych udokumentowanych obserwacji Tatr z Ciężkowic.

Trochę się obawiałem, że na Tatry przyjdzie mi czekać co najmniej do jesieni. Choć prognozy na nadchodzące dni były obiecujące, dwa kolejne wieczory miałem zajęte. Wybór więc padł na wschód słońca przed pracą. Pobudka o 3:55, aby przed świtem zameldować się w Ciężkowicach.

Tereny między Ciężkowicami i Szczakową były pełne mgieł, nieźle widoczny był też industrial Zagłębia. Ale tego dnia interesowały mnie tylko Tatry.

Choć nad ranem był lekki mróz, to niemal zupełnie nie było wiatru. Tatry się pokazały, ale byłem trochę zawiedziony – widziałem je, ale bardziej oczami wyobraźni. W końcu kilka minut przed piątą całkiem fajnie wychyliły się Tatry Bielskie oraz część Wysokich.

Niestety na rozległą panoramę nie było szans. Im bardziej na zachód tym widzialność gorsza. Poza tym od Gerlacha, przez polskie Tatry Wysokie i Zachodnie sporo było niskich chmur.

Przez chwilę za Balinem wychylił się Krywań:

Pokazały się owce którymi opiekują się moi znajomi z Ciężkowic. Ideałem byłoby wkomponowanie ich w kadr, niestety zmiana obiektywu je spłoszyła. Może następnym razem.

Choć warunki nie powalały, to tego dnia przyszły mi do głowy jeszcze co najmniej dwa pomysły związane z Wielkanocą. Do zobaczenia następnym razem.

Data i miejsce strzału:

  • 22 maja 2020, wschód słońca
  • Góra Wielkanoc, Jaworzno Ciężkowice

Najdalszy strzał:

  • Łomnica, 129 km
 

[leaflet-map fitbounds scrollwheel]

[leaflet-geojson tileurl=https://the-cycle-map.com/{x}/{y}/{z}.jpg src=https://dl.dropbox.com/s/qam0syfl4tpxgd1/20200524.geojson]

Ilość odsłon: 820

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to