Grzegorz i Babia

12-05-2020

958

Moje pierwsze dalekoobserwacyjne zdjęcie to MUSIAŁA być Babia Góra. Choć byłem w różnych górach Europy i Azji to właśnie Królowa Beskidów jest dla mnie wyjątkowa z wielu przyczyn.

Pomysł na to zdjęcie przyszedł po tym jak zobaczyłem fotografię Piotra Kłeczka. Zrozumiałem, że dalekie obserwacje można traktować nie tylko w kategorii osiągnięć sportowych, ale również przykładać wagę do walorów estetycznych.

Jaki obiekt w Jaworznie mogę umieścić na pierwszym planie przed górami? To oczywiste – elektrownie lub szyby kopalniane. Wybór padł na nowo powstały szyb Grzegorz w Byczynie. Wytyczyłem na mapie prostą łączącą Diablaka z szybem i okazało się, że na przedłużeniu tej linii (na dodatek w dobrej odległości) stoi Biskupia Góra (na mapach podpisana jako Knepowa Góra). Wybrałem się tam na spacer z córką i udało mi się wśród tarnin i głogów rosnących w okolicy szczytu wypatrzyć odpowiednie okienko.

Odpowiednie warunku dostarczyli zimni ogrodnicy, przy okazji dosypując w Beskidach trochę śniegu. Front chłodny nie przyniósł warunków obserwacyjnych +100, ale na Babią wystarczyło. Dwadzieścia minut przed zachodem słońce zeszło poniżej chmur i dało odpowiednie światło.

Dopiero na miejscu zauważyłem, że na drugim planie między Byczyną, a Beskidem Małym stoi Pańska Góra w Libiążu z wieżą obserwacyjną i winnicą. Pod Przełęczą Brona – Leskowiec.

Kilkadziesiąt metrów dalej znalazłem fajne okno na niewidzialne tego dnia Tatry i przy okazji chwyciłem szersze kadry:

Data i miejsce:

  • 22 maja 2020, wieczór
  • Biskupia Góra, Jaworzno Byczyna

Na kolejnych planach:

  • Szyb Grzegorz w Byczynie
  • Pańska Góra w Libiążu („Szybowcowa”)
  • Beskid Mały z kulminacją Leskowca
  • Królowa Beskidów, Matka Niepogód, jej wysokość Babia Góra

Najdalszy strzał:

  • Babia Góra, 68 km

 

[leaflet-map fitbounds scrollwheel]

[leaflet-geojson src=https://dl.dropbox.com/s/k1znx4dr63u168k/20200512.geojson]

Ilość odsłon: 958

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to