Młody Księżyc ziewa i za chwilę zaśnie

15-02-2021

6 567

Rzadko zdarza się, żeby Windy.com i meteo.pl dawały tak odmienne prognozy. Według pierwszego wieczór miał być bezchmurny, a na meteorogramach od ICM gęste niskie chmury. Bardziej ufałem naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego, ale szczerze ucieszyłem się kiedy będąc na sankach i biegówkach z rodziną zobaczyłem bezchmurne niebo nad miastem.

Tym większe zaskoczenie, że w południe patrzyłem na zdjęcia satelitarne i myślałem: to się nie może udać. Z błędu wyprowadził mnie Natan: pomijając wschodnia Polskę: to nie chmury, to śnieg!

Pół godziny przed zachodem księżyca ustawiłem się na stanowisku strzeleckim na terenie ogródków działkowych. Gigant, Podwale i Warpie są położone wyżej niż korony wieżowców na Podłężu, stąd dosyć niecodzienna perspektywa.

Trochę wielka metropolia (Babilon), trochę Norylsk.

Młody księżyc miał wtedy oświetlone jakieś 9% tarczy.

Na ostatnim zdjęciu zanim pogrążył się w wyziewach i zniknął za widnokręgiem, księżyc zaczął „zamieniać się w krew”, a jego powierzchnia zaczęła być mniej kontrastowa.

Data i miejsce strzałów:

  • 14 lutego 2021, zachód księżyca
  • Jaworzno, ogródki działkowe SOD Warpie

[leaflet-map fitbounds scrollwheel max_zoom=”16″]

[leaflet-geojson tileurl=https://the-cycle-map.com/{x}/{y}/{z}.jpg src=https://dl.dropbox.com/s/rawi5xbu32715eb/20210214.geojson]

Ilość odsłon: 6567

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to