Hatifnatowie z Chrząstówki

27-12-2020

813

Z dalekimi obserwacjami w Jaworznie jest jeden zasadniczy problem – słupy energetyczne. Miasto energią elektryczną stoi, a przez Pagóry Jaworznickie ciągnie się trakcja z elektrowni do rozdzielni w Byczynie. Znaleźć kadr z Tatrami bez tych słupów to prawdziwa sztuka.

A gdyby tak to właśnie celowo ze słupów zrobić główny motyw zdjęcia – zamiast od nich uciekać, zamknąć je w jak największej liczbie w jednej klatce?

Ale po kolei – pobudka o 1:20, zalać termos i kurs na Górę Siewierską. Plan był zuchwały i przyznaję, że trochę mnie przerósł. Póki co nie zdradzam szczegółów – może kiedyś się uda. Przy okazji: według symulacji z Siewierskiej można zobaczyć.. masyw Śnieżnika. Czy ktoś to może potwierdzić albo zdementować? Na Wzgórzu Św. Doroty odpowiednie miejsce jest ponoć zalesione, tutaj nie widziałem nic ograniczającego ekspozycję, no ale to była noc.

Szybko z powrotem do Jaworzna na zachód księżyca. I kolejne rozczarowanie: przed świtem kościół na Osiedlu Stałym nie był doświetlony, a kilka stopni nad horyzontem pojawiły się chmury. Ostatecznie udało się złapać taki kadr:

Zostało półtorej godziny do świtu żeglarskiego, dlatego szybka pociecha na Circle-K, espresso z dolewką espresso, tekst dzienny itp. O szóstej zameldowałem się na Chrząstówce. Wraz ze świtem rozpoczęła się inwazja Hatifnatów słupów energetycznych.

A oto herszt bandy, Gog z Magog:

Na koniec ciekawostka: w terenie nie wiedziałem dlaczego góry wychodzą mi takie nieostre, ale w domu wszystko okazało się jasne. Aby zilustrować jak sponiewierane przez światło były góry zrobiłem ruchomego gifa: dwie zapętlone klatki o takich samych parametrach naświetlania wykonane w odstępie 17 sekund. Zwróćmy uwagę jak refrakcja atmosferyczna zmienia rzeźbę Tatr:

PS. Pomysł na ten nietuzinkowy widok podsunął mi we wrześniu poznany na Grodzisku Grzegorz – pozdrawiam!

Data i miejsce strzału:

  • 27 grudnia 2020, świt
  • Jaworzno, Park Chrząstówka

Najdalszy strzał:

  • Łomnica, 131 km

 

[leaflet-map fitbounds scrollwheel max_zoom=”16″]

[leaflet-geojson tileurl=https://the-cycle-map.com/{x}/{y}/{z}.jpg src=https://dl.dropbox.com/s/q4g4xsfzs4haejg/20201227.geojson]

 

Ilość odsłon: 813

wstecz


Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz postawić mi kawę :) Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to